MARKA İZLEME NEDEN ÖNEMLİDİR ?
MARKA İZLEME NEDEN ÖNEMLİDİR ?

Markaların tescil edildikten sonra da olası taklitlerine karşı dikkatle takip edilmesi gerekir. Çünkü markaların tescil edilmesi taklit edilemeyeceği anlamına gelmemektedir. Taklitçilerin takibi ise sektörün içinde olan firma yetkililerince yapılabilir. Firma yetkilileri piyasada kendi markalarına benzer markaları tespit edip gerekli hukuki işlemleri yapmalıdır.

 

Koruma altına alınan markaların piyasada takip edilmesi ve benzerlerinin tespit edilmesi kadar TC. Türk Patent Enstitüsü’ne yapılan başvuruların da izlenmesi, benzerlerinin tespit edilmesi ve tescilin engellenmesi de gereklidir. Fakat firma sahipleri tescilli markaların benzerlerinin resmi kurumca tescillenemeyeceğini düşündükleri için telafisi güç zorluklarla karşılaşırlar.

 

TC. Türk Patent Enstitüsü’ne aylık ortalama 3000 civarında marka başvurusu yapılmaktadır. Türk Patent Enstitüsü memurları “markaların karıştırılma olasılığını” kendi bakış açısı ile yorumlar, karışmayacağını düşünürse resmi markalar bülteninde yayınlar. TC. Türk Patent Enstitüsü yayınladığı markaları herkesin gördüğünü varsayar, bir itiraz gelmediği takdirde markayı tescil eder. Fakat resmi markalar bülteninde yayınlanan markaların tümü tescil edilebilir değildir. Tescilinde normal şartlarda tescilli başka bir markaya benzer yorumu olabilecek veya tescilli marka sahibinin piyasada tanınma şeklinden dolayı markanın ününden yararlanabilecek markalar da yayınlanabilir. Bu dönemde daha önce tescilli marka sahibinin başvurusu yapılan markayı tespit edip, tescil işlemini engellemesi gereklidir. Aksi takdirde tescilli markaya benzer olan marka tescil edilir. Tescil edildikten sonra TC. Türk Patent Enstitüsü’ne itiraz yapılamaz. Tescilin iptali ise sadece dava ile mümkündür ki bu işlem çok zaman alıcı ve maliyetli bir işlemdir.

 

Pendik Patent, marka izleme hizmeti ile kendisine bu konuda yetki vermiş kişi veya şirketlerin markalarını izler. İzlenen marka yayınlanan tüm markalarla karşılaştırılır. İnceleme sonucu benzer olarak tespit edilen markalar marka izleme yetkisi vermiş tescilli marka sahibinin onayı ile itiraz edilir ve tescil önlenmeye çalışılır.


BU HABERİ SOSYAL MEDYA DA PAYLAŞ